Fall 2018 Foundation Scholarship Recipients

Congratulations RTC’s Fall 2018 Scholar Recipients

The RTC Foundation is pleased to announce the scholarship recipients for fall quarter 2018!

Because of your gifts to the Foundation, we were able to award 90 scholarships to students starting fall quarter--providing them with resources they need to achieve their education goals and stay on track with their career training. The scholars represent 28 RTC programs and over $66, 953 in support. Please join us in recognizing the hard work and excellence of our scholars.

RTC students Jasmine Holman on the mic and David Cleaves smiling, behind Jasmine, with Reba Haas
Foundation scholars Jasmine Holman and David Cleaves share their stories at the RTC Student Success  Breakfast joined by board member Reba Haas.

Andee Jorgensen Endowment for Student Success

  • Jasmine Holman, Renton - Computer Network Technology
  • Anne Mayende, Renton - Associate of Pre-Nursing

 

Associated Builder & Contractors of Western Washington Scholarship

  • Hieu Nguyen, Renton - Construction Management

 

Barbara Culler Endowment for Early Childhood Careers

  • Ngoc Nguyen, Renton - Early Childhood Careers
  • Mariana Ramos, Issaquah - Early Childhood Careers

 

BMW Northwest Scholarship for Automotive Careers

  • Anthony Kibuchi, Renton - Automotive Maintenance & Light Repair
  • Raymond McNair, Kent - Automotive Maintenance & Light Repair

 

Boeing Company Scholarship

  • Nawfal Aljarah, Pacific - Engineering Design Technology
  • Jasmine Holman, Renton - Computer Network Technology
  • Roxanne Stansberry, Seattle - Engineering Design Technology

 

Cascade Gasket Franklin & Mildred Terry Memorial Scholarship

  • Josh Burch, Renton - Aerospace Manufacturing Assembly
  • Melissa Croy, Vashon - Aerospace & Industrial Production Technologies
  • Phu Nguyen, Seattle - Precision Machining Technologies

 

Culinary Arts Fund

  • Shalaunda Caldwell, Kent - Culinary Arts
  • Cody Casey, Renton - Culinary Arts

 

Frank E. Wright Professional Baking Fund

  • Brad Helvy, Renton - Professional Baking
  • Skylar Irwin, Renton - Professional Baking

 

Future District 751 Machinists & Aerospace Workers Endowment

  • Phai Dao, Puyallup - Precision Machining Technologies
  • Ryan Marth, Issaquah - Preventative Manufacturing Maintenance

 

Grandma Cares for Trades Scholarship

  • Jereme Carter, Auburn - Refrigeration Technology
  • Raymond McNair, Kent - Automotive Maintenance & Light Repair
  • Benjamin Padgett, Burien - Welding
  • Mark Schlager, Renton – Welding

 

Ric Kolb Memorial Scholarship - Seattle SVTOA

  • Andrew Bell, Auburn - Ford ASSET

 

Josephine Cugini Endowment

  • Dalya Alsaeed, Renton - Administrative Office Management
  • Huixia Deng, Renton - Associate of Business

 

K.A. Family Fund

  • Michael Duong, Seattle - Computer Network Technology
  • Nikolay Lyashuk, Auburn - Industrial Engineering  Commercial Building Engineering

 

King Parker Memorial MART Scholarship

  • Jereme Carter, Auburn - Refrigeration Technology

 

Les Dames d'Escoffier Fund

  • Jessica Vickers, Auburn - Culinary Arts

 

O.J. Harper Memorial Scholarship

  • Anh Bach, Renton - Precision Machining Technologies
  • Phai Dao, Puyallup - Precision Machining Technologies

 

Pacific Northwest Aerospace Alliance Fund

  • Anh Bach, Renton - Precision Machining Technologies

 

Ronald B. Fahey Memorial Scholarship

  • Anthony Kibuchi, Renton - Automotive Maintenance & Light Repair
  • Renan Visperas, Seattle - Automotive Technology/ITEC

 

Rottler Manufacturing Scholarship

  • Bao Dao, SeaTac - Precision Machining Technologies
  • Phai Dao, Puyallup - Precision Machining Technologies
  • Vinh Huynh, Seattle - Precision Machining Technologies
  • Luat Nguyen, Auburn - Precision Machining Technologies
  • Phu Nguyen, Seattle - Precision Machining Technologies
  • Minh Phan, Kent - Precision Machining Technologies
  • Dat Vong, Renton - Precision Machining Technologies

 

RTC Foundation Scholarship

  • Tedros Abay, Bellevue - Computer Science
  • Abdulaziz Abdulahi, Seattle - Registered Nurse
  • Rohullah Alimi, Federal Way - Computer Network Technology
  • Sona Arushanyan, Renton - Pharmacy Technician
  • Elizabeth Cazares, Kent - Surgical Technologist
  • Ling Chen, Issaquah - Accounting Specialist
  • Angelica Deleon, Auburn - Registered Nurse
  • Tam Do, Renton - Accounting Specialist
  • Kathryn Forman, Renton - Registered Nurse
  • Feven Kahsay, Renton - Registered Nurse
  • Christine Nabatanzi, Renton - Ophthalmic Assistant
  • Julie Nguyen, Auburn - Computer Science
  • Phuong Nguyen, Renton - Accounting Specialist
  • Van Nguyen, Seattle - Medical Coding Specialist
  • Judy Nhothsavath, Kent - Ophthalmic Assistant
  • Matthew Saavedra, Kent - Ophthalmic Assistant
  • Marina Saldana, Renton - Computer Science
  • Martha Sanders, Kent - Land Surveying Technician
  • Fedor Sevastianov, Renton - Computer Science
  • Larry Smalley, Federal Way - Medical Assistant
  • Sintayehu Yeshaw, Renton - Associate of Pre-Nursing
  • Kalvin Zhang Lu, Renton - Registered Nurse  Licensed Practical Nurse (LPN)

 

Steve Hanson Student Leadership Scholarship

  • Bill Erhard, Renton - Information Technology: Network-Computer Network Architecture
  • Roxanne Stansberry, Seattle - Engineering Design Technology
  • Polina Vargot, Renton - Applications Development
  • Ilona Vinnichuk, Kent - Registered Nurse

 

Swedish Medical Center Healthcare Scholarship

  • Nona Arreola, Des Moines - Registered Nurse
  • Jonathan Caoagdan-Trivino, Auburn - Registered Nurse
  • Jeannie-Anne Dimacali, Seattle - Registered Nurse
  • Shewit Gele, Renton - Registered Nurse
  • Xochitl Rojas, Seattle - Registered Nurse

 

Thresa Smart-Benjamin Memorial Scholarship for Women

  • Shawna Gray, Renton - Dental Assistant
  • Zahra Saeid, SeaTac - Medical Assistant
  • Lindsey Stoor, Renton - Massage Therapy Practitioner
  • Jixue Wang, Renton - Accounting Paraprofessional  Accounting Specialist

 

Unico Properties Scholarship

  • Ali Kadkhoda, Kent - Commercial Building Engineering  Industrial Engineering
  • Nikolay Lyashuk, Auburn - Industrial Engineering  Commercial Building Engineering
  • Sergii Serediuk, Auburn - Commercial Building Engineering

 

Vern Gambriell Scholarship

  • Thaer Aljanabi, SeaTac - Engineering Design Technology
  • Warren Andersen, Newcastle - Construction Management
  • Ali Kadkhoda, Kent - Commercial Building Engineering  Industrial Engineering
  • Nameer Rafeeq, Kent - Engineering Design Technology
  • Sergii Serediuk, Auburn - Commercial Building Engineering

 

Watt Family Aerospace Diversity Scholarship

  • Thanaa Aljanabi, Kent - Engineering Design Technology
  • Luat Nguyen, Auburn - Precision Machining Technologies
  • Minh Phan, Kent - Precision Machining Technologies
  • Mark Schlager, Renton - Welding
  • Roxanne Stansberry, Seattle - Engineering Design Technology