Winter 2019 Foundation Scholarship Recipients

Congratulations RTC’s Winter 2019 Scholar Recipients

The RTC Foundation is pleased to announce the scholarship recipients for winter quarter 2019!

Because of your gifts to the Foundation, we were able to award 94 scholarships to students starting winter quarter--providing them with resources they need to achieve their education goals and stay on track with their career training. The scholars represent 29 RTC programs and over $60,000 in support. Please join us in recognizing the hard work and excellence of our scholars.

RTC students Jasmine Holman on the mic and David Cleaves smiling, behind Jasmine, with Reba Haas
Foundation scholars Jasmine Holman and David Cleaves share their stories at the RTC Student Success  Breakfast joined by board member Reba Haas.

Andee Jorgensen Endowment for Student Success

  • Elizabeth Jones, Maple Valley - General Education

 

Barbara Culler Endowment for Early Childhood Careers

  • Ngoc Nguyen, Renton - Early Childhood Careers
  • Mariana Ramos, Issaquah - Early Childhood Careers

 

BMW Northwest Scholarship for Automotive Careers

  • Rajen Silwal, Kent - Automotive Technology
  • Gerardo Vazquez Juarez, Federal Way- Automotive Maintenance & Light Repair

 

Board of Trustee Scholarship

  • Shellan Hoskinson, Renton - Associate of Pre-Nursing
  • Elena Zolotaia, Renton - Computer Science

 

Boeing Company Scholarship

  • Jasmine Holman, Renton - Computer Network Technology
  • Nameer Rafeeq, Kent - Engineering Design Technology
  • Ghania Si Lekhalk, Renton - Applications Development
  • Roxanne Stansberry, Seattle - Engineering Design Technology
  • Phung Wiley, Renton - Accounting Specialist
  • Meseret Woldu, Seattle - Engineering Design Technology

 

Culinary Arts Scholarship

  • Kelly Anderson, Kent - Culinary Arts
  • Cody Casey, Renton - Culinary Arts
  • Jessica Vickers, Auburn - Culinary Arts

 

Frank Adams Welding Scholarship

  • Quinton Stamm, Renton - Welding

 

FORD Asset Scholarship

  • Ryan Clark, Federal Way - Ford ASSET
  • Jonathan Greenland, Snohomish - Ford ASSET
  • Xzavier Mora, Pasco - Ford ASSET

 

Grandma Cares for Trades Scholarship

  • Victoria Cool, Seattle - Construction Management
  • Demitri Dolan, Seatac - Autobody Repair & Refinishing
  • Nicolo Jimenez, North Bend - Welding
  • Ronnie Larry, White Center - Automotive Technology

 

Jay Covington Scholarship

  • Hieu Nguyen, Renton – Construction Management

 

Josephine Cugini Endowment Scholarship

  • MyHanh Pham, Renton - Entrepreneurship & Small Business Management

 

Neima Aden Memorial Scholarship

  • Ling Chen, Issaquah - Accounting Specialist
  • Sintayehu Yeshaw, Renton - Associate of Pre-Nursing

 

Pacific Northwest Aerospace Alliance Scholarship

  • Minh Phan, Kent - Precision Machining Technologies

 

Robert Burke Memorial Scholarship

  • Andrew Larsen, Seattle - Land Surveying Technician/Geospatial Science (AAS only)

 

Ronald B. Fahey Memorial Scholarship

  • Cody Bader, Snohomish - Ford ASSET
  • Alan Cameron, Kirkland - Ford ASSET
  • Robert Monillas, Seatac - Automotive Technology
  • William Slusher, Renton - Ford ASSET
  • Jake Vestal, Issaquah - Ford ASSET

 

Rottler Manufacturing Scholarship

  • Phu Nguyen, Seattle - Precision Machining Technologies
  • Kevin Shellenberge, Renton - Precision Machining Technologies
  • Dat Vong, Renton - Precision Machining Technologies

 

RTC Foundation Scholarship

  • Thanaa Aljanabi, Kent - Engineering Design Technology
  • Sona Arushanyan, Renton - Registered Nurse
  • Makda Asgodom, Marysville - Computer Science
  • Gianni Castellanos, Renton - Computer Science
  • Hannah Cuffy, Tukwila - Medical Assistant
  • Pablo D'amico, Mercer Island - Accounting Paraprofessional
  • Jerica Deguzman, Auburn - Registered Nurse
  • Huixia Deng, Renton - Associate of Business
  • Ngun Dim, Renton - Associate of Pre-Nursing
  • Tam Do, Renton - Accounting Specialist
  • Michael Duong, Seattle - Computer Network Technology
  • Nadya Ferguson, Renton - Band Instrument Repair Technology
  • Kathryn Forman, Renton - Registered Nurse
  • Joseph Gordon, Renton - Computer Science
  • Rony Hebena, Renton - Automotive Technology/ITEC
  • Donnetta Jamerson, Renton - Medical Assistant
  • Ramandeep Kaur, Renton - Registered Nurse
  • Hannah Kim, Auburn - Registered Nurse
  • Angela Lee, Auburn - -Registered Nurse
  • Olesea Lesan, Tacoma - Registered Nurse
  • Teresa Neal, Kent - Computer Science
  • Van Nguyen, Seattle - Medical Coding Specialist
  • Candice Nye, Bonney Lake - Computer Science
  • Angelina Onishchenko, Auburn - Registered Nurse
  • Marina Saldana, Renton - Computer Science
  • Chanthy Seak, Renton - Accounting Paraprofessional
  • Daniil Silchuk, Renton - Computer Science
  • Justin Sokuar, Kent - Land Surveying Technician/Geospatial Science (AAS only)
  • Chi Tran, Seattle - Accounting Specialist
  • Leticia Vasquez, Renton - Accounting Specialist
  • Samantha Wheeler, Maple Valley - Registered Nurse
  • Anna White, Renton - Computer Network Technology
  • Shawna Wood, Renton - Entrepreneurship & Small Business Management
  • ShaoShi Xue, Seattle - Accounting Specialist
  • Ziwei Ye, Renton - Computer Network Technology
  • Hongxia Zheng, Renton - Massage Therapy Practitioner

 

Steve Hanson Student Leadership Scholarship

  • Robert Davis, Auburn - Land Surveying Technician
  • Phillip Gaulden, Renton - Entrepreneurship & Small Business Management
  • Jasmine Holman, Renton - Computer Network Technology
  • Christine Nabatanzi, Renton - -Ophthalmic Assistant

 

Swedish Medical Center Healthcare Scholarship

  • Nona Arreola, Des Moines - Registered Nurse
  • Shewit Gele, Renton - Registered Nurse
  • Anyes Kim, Fircrest - Registered Nurse
  • Sharran Wallace, Seattle - Registered Nurse

 

Thresa Smart-Benjamin Memorial Scholarship for Women

  • Patricia Santos, Kent - Surgical Technologist
  • Lindsey Stoor, Renton - Massage Therapy Practitioner
  • Linh Tran, Renton - Accounting Paraprofessional

 

Unico Properties Scholarship

  • Peter Gorokhovskiy, Kent - Commercial Building Engineering
  • Nikolay Lyashuk, Auburn - Commercial Building Engineering
  • Sergii Serediuk, Auburn - Commercial Building Engineering

 

Vern Gambriell Scholarship

  • Khair Hasanzai, Kent - Construction Management
  • Noorullah Ibrahim Khel, Renton - Construction Management
  • Saleem Khan, Kent - Construction Management

 

Watt Family Aerospace Diversity Scholarship

  • Nawfal Aljarah, Pacific - Engineering Design Technology
  • Di An, Seattle - Aerospace & Industrial Production Technologies
  • Gelie Deng, Tukwila - Engineering Design Technology